Soğutma ve Nem Alma Sistemleri

Soğutma ve Nem Alma Sistemleri

Günümüzde teknolojiye paralel olarak ilerleyen düşük üretim maliyetlerini takip eden soğutma sistemleri artık işletmelerin vazgeçilmezleri arasındadır. Su soğutma grupları, heat pump klima, paket klima, su ve toprak kaynaklı pompalar ve doğalgaz soğutma (Absorbsiyonlu su soğutma gruplarıyla) çözmekteyiz.

1- Hava Soğutmalı Gruplar

Kondenserde kanatlı boru tip eşanjör kullanılmaktadır. Bakır boru üzerine yerleştirilmiş alüminyum kanatlar ısı transferini (ısı transfer yüzey alanını) arttırmak amacıyla kullanılmaktadırlar. Boruların içinde dolaşan basıncı ve sıcaklığı yüksek buhar halindeki soğutucu akışkan ısısının büyük bölümünü radyal ya da aksiyal fanlarla üzerinden geçirilen dış ortam havasına vererek yoğuşur Hava soğutmalı grupların tercih edildiği bazı durumları şöyle sıralayabiliriz:

  • Su bulunma imkânlarının kısıtlı olması veya suyun çok pahalı elde edildiği yerler.
  • Bölgenin çok soğuk olması, gece/gündüz sıcaklık farklılıklarından dolayı don tehlikesinin ortaya çıktığı yerler.
  • Kışın soğutma grubunun çalışma zorunluluğunun olduğu yerler. - İşletmenin küçük olması ve dolayısıyla işletmeci personelin çok az sayıda istihdam edildiği yerler.
  • Elektrik giderlerindeki artışın çok önemli olmadığı yerler, küçük kapasiteli cihazlar.
  • Yer kısıtlaması nedeniyle bir makine dairesinin oluşturulamadığı ve grubun dışarı konulma zorunda olduğu yerler.
  • Kuru ve yaş termometre dizayn sıcaklıklarının düşük olduğu yerler.

2- Su Soğutmalı Gruplar

Kondenseri boru ve kovan tipidir. Boruların içinde soğutma kulesinden dönen su dolaşmakta olup, kovan ile boru demetleri arasındaki bölgede ise basıncı ve sıcaklığı yüksek buhar hâldeki soğutucu akışkan bulunmaktadır. Soğutucu akışkan ısısını suya verip yoğunlaşarak genleşme valfine giderken, ısınan su da tekrar soğutulmak üzere kuleye doğru yol alır. Görüleceği üzere, bu tip gruplarda su soğutma kulesi de kullanmak gerekmektedir. Dolayısıyla, kule kullanımıyla ortaya çıkan olumsuzluklar bu tip gruplar için de geçerlidir. Aynı zamanda, geçiş mevsimlerinde ve dış hava sıcaklığının düşük seyrettiği dönemlerde, yoğunlaşma Basıncının muhafazası için gerekli otomasyonun yapılması da gerekmektedir.

Denge Isıtma Soğutma İnşaat San. Tic. Ltd. Şti.

Girne Mh. Irmak Sk. Küçükyalı İş Merkezi
D Blok No:11 Maltepe İstanbul
denge@dengemekanik.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cumartesi: 09:00 - 18:30
Pazar: Kapalı

İletişim Telefonları

Denge Isıtma Soğutma İnşaat San. Tic. Ltd. Şti.
Girne Mh. Irmak Sk. Küçükyalı İş Merkezi D Blok No:11