Toprak ve Su Kaynaklı Isı Pompaları

Toprak ve Su Kaynaklı Isı Pompaları

Günümüz teknolojisinde toprak ve su kaynaklı ısı pompaları daha yaygın kullanılmaya başlamıştır. Sektöre uzak son kullanıcılar bu sistemin sadece ısıtma amacıyla kullanıldığını düşünsede aslında durum farklıdır. Isı pompaları ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını daha yüksek verim ile düşük işletme maliyeti ile karşılamaktadır. Orta ve büyük ölçekli işletme, konut ve iş merkezlerinde sudan suya, sudan havaya enerji aktarımıyla yatırım maliyeti ~%30 daha yüksektir. İşletme maliyeti göz önüne alındığında ise ~%30 tasarrufludur.

Verimliliğin yüksek olması sebebi ile çok soğuk bölgelerde ısıtma amacı için ısı pompası kullanımı mantıklıdır. Çünkü klima gibi heat pump cihazlarda dış ortam sıcaklığının değişkenliği %40’a kadar verimi düşürmektedir.

Sistem tercihi olarak yatırımcı firmanın bütçesi ele alınmalıdır. Bütçeye uygun çözümler sunulabilir. Örneğin zemin etüdünün ardından toprak kaynaklı ısı pompası ile hava kaynaklı ısı pompası karşılaştırılabilir. Bu karşılaştırma sonrasında hangi sistemin daha verimli çalışacağı belirlenip sonuca göre uygulamaya geçilir. Bir projede toprak kaynaklı ısı pompası hava kaynaklıya göre %10 işletme malitetini düşürürken diğer projede bu sonuç tam tersi olabilmektedir.

Denge Isıtma Soğutma İnşaat San. Tic. Ltd. Şti.

Girne Mh. Irmak Sk. Küçükyalı İş Merkezi
D Blok No:11 Maltepe İstanbul
denge@dengemekanik.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cumartesi: 09:00 - 18:30
Pazar: Kapalı

İletişim Telefonları

Denge Isıtma Soğutma İnşaat San. Tic. Ltd. Şti.
Girne Mh. Irmak Sk. Küçükyalı İş Merkezi D Blok No:11